Najważniejsze etapy rozwoju płodu
Choć jak wiadomo nie mniej i ważniejszych etapów rozwoju płodu, w całym okresie ciąży nie bez powodu wydzielone są trzy trymestry ciąży, dzielące cały 9-miesięczny okres oczekiwania na potomstwo na pewne etapy rozwojowe dzieciątka. Zobaczmy zatem, jak wygląda przebieg ciąży tydzień po tygodniu?
Pierwszy trymestr — etap powstania nowego życia
Ciąża to okres od momentu zapłodnienia komórki jajowej do porodu. Fascynujące jest to, że już na etapie połączenia się komórki z plemnikiem określone zostają najważniejsze cechy dziecka, aby jednak proces ciąży mógł przebiegać dalej, ważne jest, aby powstałe komórki zagnieździły się w macicy. W mniej więcej trzecim tygodniu ciąży tj. w 21 dni po zapłodnieniu zaczyna pracować serduszko, które widoczne jest jako świetlisty punkcik na tle ciemnej plamki (zarodek) w obrazie USG. To właśnie ten czas jest dla wielu lekarzy i naukowców, jednym z najważniejszych etapów rozwojowych płodu, czyli czas zamykania się cewy nerwowej. Od jego prawidłowego przebiegu zależy czy u płodu powstanie prawidłowy układ nerwowy. Duże znaczenie ma w tym przyjmowanie przez kobietę najlepiej parę tygodni przed i w pierwszych dniach jej trwania kwasu foliowego, który znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych wad rozwojowych dziecka.
W pierwszych tygodniach ciąży powstają również wszystkie najważniejsze układy i narządy wewnętrzne, które w drugim i trzecim okresie ciąży rozwijają się i udoskonalają. Dlatego tak ważne jest, aby stosunkowo wcześnie zgłosić się na badania do ginekologa, który nie tylko potwierdzi fakt ciąży, ale również oceni stan rozwoju dziecka. Tylko regularne kontrole w czasie ciąży dają szansę na wczesne zidentyfikowanie problemu i podjęcie odpowiednich kroków zaradczych.
Drugi i trzeci trymestr — etap udoskonalania
Drugi trymestr ciąży to czas między 14 a 26 tygodniem ciąży. W tym czasie dziecko jest uzależnione od łożyska, które odżywia i natlenia wszystkie kształtujące się i rozwijające narządy wewnętrzne, a około 5 miesiąca życia dziecko ma już ustalone pory czuwania i snu, słyszy dźwięki, rozpoznaje smaki. W trzecim trymestrze między 27 a 40 tygodniem życia dziecko uczy się „samodzielności”. Jest to etap intensywnego wzrostu, który kończy się akcją porodową.