Wybór osoby prowadzącej ciążę. Na co zwrócić uwagę?
Wybór ginekologa do prowadzenia ciąży to niezwykle ważna decyzja. Istotne są nie tylko jego kompetencje i doświadczenie, ale także to, jak w jego obecności czuje się pacjentka. Od kilku lat oprócz ginekologów prowadzić ciąże mogą także położne (o ile jest to ciąża bez powikłań). Zakres ich opieki jest bardzo podobny. Polega on na założeniu karty ciąży, pobieraniu materiału do badań i interpretacji wyników oraz odebraniu porodu. Czym zatem należy kierować się przy wyborze osoby prowadzącej ciążę?
Zaletą wybory położnej jest fakt, że jest to osoba, która ma ogromne doświadczenie w codziennej pracy na oddziale położniczym. Zazwyczaj ma bardzo dobry kontakt z pacjentkami, co ma ogromne znaczenie dla łagodzenia stresu ciężarnej. Jeśli jednak zachodzą jakiekolwiek podejrzenia komplikacji lub w trakcie ciąży zacznie dziać się coś niepokojącego, koniecznie trzeba skontaktować się z ginekologiem. Dlatego niektóre z pacjentek wolą od razu zdecydować się na ginekologa jako osobę do prowadzenia ciąży.
Jak znaleźć najlepszego ginekologa?
W wyborze właściwego lekarza pomogą ci informacje zawarte w Internecie. Na stronach udostępniane są wiadomości o specjalizacjach lekarzy i ich doświadczeniu. Możesz kierować się też częściowo opiniami innych. Jeśli znajdziesz dużo pozytywnych wypowiedzi na temat wybranego ginekologa, z pewnością jest to dobry lekarz. Jednak wybór właściwej osoby to bardzo indywidualna sprawa. Ważną kwestią jest także wybór między prywatną opieką medyczną a bezpłatną (w ramach NFZ). W obu sektorach znajdziesz wspaniałych specjalistów, jednak prywatna opieka medyczna oznacza zazwyczaj krótsze terminy i lepszą dostępność lekarzy. Pamiętaj też, że lekarza można zmienić, jeśli jesteś zaniepokojona sposobem prowadzenia ciąży.
Wiele o ginekologu powie ci pierwsza wizyta. Lekarz powinien być uprzejmy i zapewniać ci poczucie komfortu, ale także szczegółowo przeprowadzić wywiad. Powinna go interesować nie sama ciąża, przebyte choroby i podstawowe badania, ale także twoja sytuacja życiowa, na przykład warunki, w jakich pracujesz. Wszystkie te informacje mogą mieć znaczenie dla przebiegu ciąży. Równie ważne jest, by wyczerpująco odpowiadał na twoje pytania, nie używając żargonu medycznego i poświęcił na wizytę wystarczającą ilość czasu.